Wyjątkowym miejscem w Sławkowie, który może zainteresować turystów, jest Rynek o średniowiecznym układzie architektonicznym, z przyległymi do niego uliczkami, ciekawymi budynkami z dachami dwuspadowymi oraz podcieniami wspartymi na kolumnach. Charakterystycznym elementem architektury sławkowskiej są domy z podcieniami.
Jednym z najstarszych i najpiękniejszych zabytków Sławkowa jest Austeria. To stara, drewniana karczma, którą wybudowano najprawdopodobniej w 1781 roku. Obecnie każdy może zasmakować w niej wspaniałej, staropolskiej kuchni.
Według wszelkich badań najstarszym zabytkiem miasta jest kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego, który został wybudowany, w stylu przejściowym między romańskim a gotyckim, w I połowie XIII wieku. Z tego okresu zachowało się ceglane prezbiterium. Nawa główna kościoła została zbudowana w XV wieku, u schyłku stylu gotyckiego.
Jednym z najstarszych murowanych założeń obronnych w Polsce południowej był Zamek biskupów krakowskich datowany na drugą połowę XIII wieku, którego ruiny zachowały się do dzisiaj.
Będąc w Sławkowie należy zwrócić uwagę i zwiedzić jeszcze inne zabytki, m. in.:
- plebanię z końca XVIII wieku o architekturze typowego dworu;
- kościółek Świętego Jakuba z 1836 roku;
- kościółek Świętego Marka zlokalizowany na cmentarzu;
- Dwór biskupów krakowskich Lamus pochodzący najprawdopodobniej z XVIII wieku;
- Kapliczkę św. Rozalii z 1536 roku.
Pocztówka została wydana przez Urząd Miasta Sławkowa, w ramach obchodów 720 lat miasta, w 2006 roku. Projekt i zdjęcia wykonali: Rafał Adamczyk i Janusz Mróz.
Widokówka przedstawia:
- zabytkową Austerię;
- kościół Podwyższenia Krzyża Świętego;
- ruiny zamku biskupów krakowskich;
- ratusz.
Mam rodzinę w Sławkowie :) Kiedyś tam byłam
OdpowiedzUsuń