19 kwietnia 2015

Karlino

Karlino to miasteczko położone w powiecie białogardzkim, w północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, będące siedzibą gminy miejsko-wiejskiej.

W XIII wieku przez miasto przebiegał jeden z głównych traktów handlowych - szlak solny. Lokalizacja miasta związana jest z przeprawą mostową na Parsęcie i Radwi. Pierwsza wzmianka o miejscowości Karlino pochodzi z 1240 roku. W 1385 roku Karlino otrzymało prawa miejskie oraz herb. 
Świadectwem bogatej i ciekawej przeszłości Karlina są liczne zabytki, które zachowały się zarówno w mieście, jak i gminie. Do najciekawszych należą: kościół Świętego Michała Archanioła, ratusz miejski, Zamek Biskupów Kamieńskich, Dworek Fryderyka Wilhelma na wyspie, spichlerz oraz liczne domy i kamienice. 
Do 1975 roku miasto Karlino i gmina Karlino były rozdzielone. W 1975 roku połączono gminę z miastem i tak pozostało do dnia dzisiejszego. Obecnie gminę Karlino tworzą: miasto Karlino oraz 19 sołectw, na które składa się 28 wsi i osad. 

Wg danych GUS z końca czerwca 2014 roku, miasto Karlino zamieszkiwało 5 975 osób, natomiast całą gminę - 9 302 osoby. 

Pocztówka została wydana przez Wydawnictwo Open. Zdjęcia autorstwa ks. Krzysztofa Lessnau przedstawiają: Ośrodek Jeździecki Petrico, budynek Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych oraz Urząd Miasta i Gminy.

2 komentarze:

  1. znałam miejscowość, ale myślałam, że leży gdzie indziej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo mi się podoba nazwa tej miejscowości! chyba wcześniej o niej nie słyszałam. :)

    OdpowiedzUsuń