23 czerwca 2015

Mielno

Mielno jest dużą, nadmorską wsią gminną położoną w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim. Leży nad Morzem Bałtyckim i jeziorem Jamno, na Wybrzeżu Słowińskim.
Największą atrakcją Mielna jest czysta, strzeżona i zradiofonizowana plaża, wokół której znajdują się kawiarnie, restauracje, smażalnie ryb oraz inne punkty gastronomiczne i handlowe. Wzdłuż plaży można spacerować promenadą. Bezpieczny zjazd z niej umożliwia łatwiejszy dostęp do plaży osobom z wózkami oraz niepełnosprawnym.
W Mielnie znajduje się najstarszy na środkowym wybrzeżu Bałtyku Klub Morski Tramp, który istnieje już blisko 60 lat. Na przystani żeglarskiej KM Tramp przy 140-metrowym pomoście funkcjonuje wypożyczalnia jachtów, kajaków i rowerów wodnych. Stąd stateczkiem wycieczkowym Mila można wyruszyć w rejs po jeziorze. Ponadto znajdują się tu liczne, doskonale wyposażone ośrodki wczasowe i rehabilitacyjne, a wśród nich Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Syrena. Na mniej pogodne dni wczasowicze mają do dyspozycji pełnowymiarową halę sportową i kryte baseny.
W centrum Mielna, na deptaku przy ul. Kościuszki można odpocząć i ochłodzić się przy fontannie, można zabrać głos w bodaj jedynym w Europie Hyde Parku, wzorowanym na londyńskim pomyśle manifestowania wolności myśli i słowa. Można również odwiedzić średniowieczny gródek strażniczy otoczony fosą, który znajduje się na trasie z ul. Kościelnej do morza. Cennym zabytkiem jest kościół parafialny Przemienienia Pańskiego. Obiekt pochodzi z XV wieku i ma niepowtarzalny klimat. We wciąż nowocześniejącym Mielnie nadal można znaleźć dobrze utrzymane budynki pochodzące z początku XX wieku. W miejscowości znajduje się także zabytkowy park dworski z przełomu XVIII i XIX wieku oraz rzeźba jelenia, z którą turyści uwieczniają się na pamiątkowych fotografiach.
W pobliskich Gąskach znajduje się druga pod względem wielkości w Polsce latarnia morska. Wybudowana w roku 1878 ma wysokość 50,2 m n.p.m. Na jej taras wiedzie 190 stopni, w nagrodę za ich pokonanie czeka widok zapierający dech w piersi. Światło latarni widoczne przy dobrej pogodzie z odległości około około 36 km dodaje bardzo oryginalnego uroku całej miejscowości. 

Wg danych GUS z końca 2014 roku, gminę Mielno zamieszkiwały 5 082 osoby, z czego ponad 2 tysiące to mieszkańcy miejscowości Mielno.

Pocztówka została wydana przez Wydawnictwo Kamera z Kołobrzegu. Zdjęcia wykonali: R. Gauer i A. Węgłowski. Na fotografiach zaprezentowana została plaża w Mielnie, fragment Bałtyku z zachodzącym słońcem oraz latarnia morska w Gąskach.

2 komentarze:

  1. Mielno już chyba zawsze będzie kojarzyło mi się tylko i wyłącznie z imprezami do rana, o których opowiadali mi znajomi spędzający tam wakacje. Nie miałam okazji być w Mielnie, a na pocztówce najbardziej podoba mi się zachód słońca, bo plaża jest zbytnio zatłoczona ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Za każdym razem mnie to zadziwia, gdy dowiaduję się, że jakaś znana miejscowość jest wsią z niewielką liczbą mieszkańców. Zadziwiła mnie już tak Ustka, teraz zaskoczyło mnie Mielno. :) W Mielnie chyba nigdy nie byłam... A pocztówka jest bardzo ładna. :)

    OdpowiedzUsuń