29 grudnia 2015

Lipnica Murowana - Gród Świętego Szymona

Lipnica Murowana to wioska gminna położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim.
Lipnica Murowana stanowi przykład zabudowy średniowiecznej osady miejskiej o charakterze targowym, zbudowanej w układzie owalnicowym wokół dość dużego rynku. Miasto założył Władysław Łokietek w roku 1326, pozwalając wójtowi wsi Lipnica Murowana założyć miasto na 100 łanach frankońskich na prawie teutońskiem-średzkiem. W 1934 roku osada utraciła prawa miejskie.
Miejscowość leży na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Położona jest malowniczo wśród zalesionych wzgórz Pogórza Wiśnickiego. Największe z nich to Paprotna (441 m n.p.m.). Do atrakcji przyrodniczych i turystycznych należą:
  • pomnik przyrody Kamienie Brodzińskiego pod jednym z wierzchołków Paprotnej, będący jedną z większych atrakcji turystycznych tej gminy położony na pograniczu miejscowości Lipnica Górna i Rajbrot;
  • ścieżka spacerowo-przyrodnicza Kamienie Brodzińskiego prowadząca od drogi nr 966 do grupy ostańców skalnych na Paprotnej; 
  • niebieski szlak turystyczny prowadzący szczytami Beskidu Wyspowego i Pogórza Wiśnickiego z Tymbarku do Bochni. 
Na terenie wioski znajdują się cztery obiekty zabytkowe, do których zalicza się: zabudowa Rynku z drewnianymi domami podcieniowymi; gotycki kościół parafialny Andrzeja Apostoła z XIV wieku; barokowy kościół św. Szymona z Lipnicy z XVII wieku; Dawna szkoła trywialna, obecnie siedziba Izby Regionalnej. 
Lipnica Murowana zwana jest Grodem Świętego Szymona. Tu tutaj urodził się w I połowie XV wieku polski święty - Szymon z Lipnicy. O fakcie tym przypomina wotywny kościół, który został wzniesiony na miejscu domu rodzinnego świętego Szymona. Murowany kościół został zbudowany w latach 1636-1648 za namową króla Władysława IV Wazy, w fundacji Stanisława Lubomirskiego, ówczesnego dzierżawcy Lipnicy, i mieszczan lipnickich, jako wotum wdzięczności za zwycięstwo armii polskiej, dowodzonej po śmierci Chodkiewicza przez Lubomirskiego, nad wojskami tureckimi w 1621 roku w bitwie pod Chocimiem. 

Wg danych GUS z końca 2014 roku, gminę Lipnica Murowana zamieszkiwało 5 587 osób. Wieś Lipnica Murowana liczyła kilkaset mieszkańców. 

Pocztówka została wydana przez Wydawnictwo Progress. Zdjęcia Pawła Bielaka przedstawiają: panoramę Lipnicy Murowanej z lotu ptaka, kościół św. Leonarda, wnętrze kościoła św. Leonarda, pomnik przyrody Kamienie Brodzińskiego w Lipnicy Górnej.

1 komentarz:

  1. Jeśli się nie mylę, to mam bardzo podobną pocztówkę w swojej kolekcji :)

    OdpowiedzUsuń