15 sierpnia 2014

Gmina Dołhobyczów

Gmina Dołhobyczów położona jest w południowo-wschodniej części województwa lubelskiego, w powiecie hrubieszowskim. Sąsiaduje bezpośrednio z Ukrainą. Geograficznie gmina znajduje się u podnóża wzniesień Grzędy Sokalskiej.
Dołhobyczów, będący siedzibą gminy, wzmiankowany był w dokumentach już w 1430 roku. Wtedy to Mikołaj Kinik otrzymał wieś od książąt bełskich.
Rejon Dołhobyczowa był na przełomie 1918/19 miejscem starć polsko-ukraińskich. Tereny te zostały przez Traktat brzeski przyznane Ukraińcom. Przeciwstawiało się temu czynnie wojsko polskie. W walkach brał udział I Pułk Szwoleżerów pod dowództwem majora Dreszera. Siły polskie powstrzymały i odparły przybyłe z Sokala wojska ukraińskie.
Na obszarze gminy znajduje się rezerwat przyrody Suśle Wzgórza chroniący stanowisko susła perełkowanego oraz przejście graniczne Dołhobyczów-Uhrynów.

Wg danych GUS na koniec 2013 roku, gminę Dołhobyczów zamieszkiwało 5 848 osób.

Pocztówka została wydana przez Gminę Dołhobyczów w roku 2012 (ustanowienie herbu) lub w latach 201-2014. Zdjęcia przedstawiają: Urząd Gminy, targowisko w Dołhobyczowie, Międzynarodowe Przejście Graniczne Dołhobyczów-Uhrynów.