21 września 2014

Kolonia - miasto nad Renem

Kolonia jest jednym z największych miast Niemiec położonym nad Renem, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Stanowi najważniejszy ośrodek gospodarczy, kulturalny i historyczny Nadrenii. To także duży węzeł transportowy (port lotniczy Kolonia/Bonn) i port rzeczny.
W mieście znajdują się liczne muzea i zabytki architektury. Kolonia jest jednym z najważniejszych historycznych ośrodków kultu religijnego w Europie. Wizytówką miasta i historyczną dominantą jest gotycka katedra Świętego Piotra i Najświętszej Maryi Panny. Świątynia była budowana z przerwami ponad 600 lat (1248-1880). Jest drugą co do wysokości (157,38 m) gotycką budowlą sakralną na świecie i trzecią co do wielkości katedrą świata pod względem powierzchni (7000 m²). Wewnątrz znajdują się cenne zbiory sztuki średniowiecznej m.in. relikwiarz Trzech Króli, Madonna Mediolańska, Krucyfiks Gerona, Ołtarz Trzech Króli.

W Kolonii zamieszkuje ponad 1 mln osób. Miasto podzielone zostało na dziewięć okręgów administracyjnych, w skład których wchodzi 86 dzielnic.

Ciekawostki: 
  • w sierpniu 2005 Kolonia gościła Światowe Dni Młodzieży i była miejscem pielgrzymki papieża Benedykta XVI; 
  • kolońska katedra jest wizytówką zarówno Kolonii, jak i całych Niemiec, masowo odwiedzaną przez pielgrzymów i turystów - w 2001 było to blisko 6 mln osób. 
Pocztówka przedstawiająca panoramę Kolonii z widokiem na katedrę została wydana przez Wydawnictwo Rahmel-Verlag GmbH. Fot. Simon.