02 września 2015

Nietypowo - Darmowe pocztówki w świat!

Ostatnio panuje moda wśród lokalnych samorządów (gminnych lub powiatowych), a także stowarzyszeń na wydanie własnych pocztówek. Dla nas - kolekcjonerów i pasjonatów - jest to dobry sposób na powiększenie zbiorów z tych miejscowości, które zostały zapomniane przez duże, najczęściej ogólnopolskie wydawnictwa.
Jednak nie w tym rzecz. Bywa też i tak, że lokalni "wydawcy" zlecają wykonanie zdjęć, a nawet zaprojektowanie pocztówek mieszkańcom. Pomysł ten ma na celu odkrycie mało znanych miejsc lub obiektów, a także uwrażliwienie mieszkańców na elementy pejzażu społeczno-kulturowego, w którym żyją, a którego subtelności na co dzień nie dostrzegają.

Z bardzo nietypową inicjatywą wydania pocztówek wyszła Grupa nieformalna T:RAF (TWÓJ: ROZWÓJ, AKTYWNOŚĆ, FORMA)  z Rybnika, którą tworzą: Mirosław Górka - doktorant na UŚ, Andrzej Górny – doktor nauk humanistycznych, Aldona Urbanek – doktor nauk humanistycznych. 

Grupa realizuje projekt ''T:RAF do Niedobczyc i Niewiadomia''. Istotą przedstawianego pomysłu jest wydanie, a następnie wysłanie bezpłatnie tysiąca specjalnie zaprojektowanych widokówek przedstawiających miejsca znaczące Niedobczyc i Niewiadomia - części Rybnika. Projekt dofinansowany ze środków Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Założeniem projektu jest wpisanie się w Postcrossing – uczestnicy przedsięwzięcia włączając się w proponowane działania mogą sami stać się adresatami kart pocztowych wysyłanych „w rewanżu” z najodleglejszych  zakątków świata. 

O inicjatywie tej możecie przeczytać w artykułach  T:RAF-u.
 Co sądzicie o pomyśle realizowanym przez Grupę T:RAF? Czy wysłaliście już prośbę o pocztówki?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz