14 kwietnia 2014

Kościół Wszystkich Narodów

W Ogrodzie Oliwnym znajduje się Bazylika Agonii, która została zbudowana w roku 1924, jako trzecia z kolei. Kościół i Ogród Oliwny należą do Franciszkanów, którzy w XVII wieku kupili ruiny po poprzednich świątyniach.
Obecna Bazylika nazywana jest także Kościołem Wszystkich Narodów, ze względu na udział wielu krajów w jej budowie i wystroju wewnętrznym. Jest tam także element polski, a mianowicie mozaika przedstawiająca pojmanie Jezusa. Została ona ufundowana ze składek żołnierzy polskich, uchodźców z okresu II wojny światowej.
Sklepienie Bazyliki ma kształt dwunastu kopuł (środkowa jest największa) i symbolizuje Jezusa i 11 uczniów, z którymi przybył do Getsemani. Najcenniejszą jednak relikwią tej świątyni jest skała, na którą, według tradycji spadały krwawe krople potu, gdy Jezus modlił się przed swoją męką. Ta skała otoczona jest niskim, żelaznym ogrodzeniem w kształcie korony cierniowej. Przy niej stoi ołtarz. Półmrok, skupienie, ściszone głosy, szept modlitwy, ukradkiem wycierane łzy, pielgrzymi z namaszczeniem całujący świętą skałę to dominujące elementy, które tworzą nastrój tego świętego miejsca. 

 Pocztówka przedstawia Bazylikę Agonii w Ogrodzie Oliwnym w Jerozolimie.