11 stycznia 2015

Bledzew

Miejscowość Bledzew położona jest w środkowo-wschodniej części województwa lubuskiego, w powiecie międzyrzeckim, na krawędzi wysoczyzny doliny rzeki Obra, w odległości około 70 km od granicy z Niemcami. Najbliższe przejścia graniczne to: Kostrzyn, Słubice i Świecko. 
Bledzew posiada czytelne cechy pierwotnego założenia miejskiego, ukształtowanego w połowie XV wieku, z prostokątnym rynkiem pośrodku, częściowo zabudowane domami z początku XIX wieku. Najciekawszymi zabytkami miejscowości są: 
  • kościół Świętej Katarzyny, który został wybudowany początkiem XV wieku, posiadający wyposażenie wnętrza (częściowo pocysterskie) z XVII i XVIII wieku, 
  • barokowa figura świętego Jana Nepomucena z końca XVIII wieku, zlokalizowana w rynku, 
  • niewielka elektrownia wodna na Obrze, wzniesiona w latach 1906 – 1911, znajdująca się w odległości około 2 km na wschód od Bledzewa. Na jej potrzeby utworzono Zalew Bledzewski o powierzchni ok. 130 ha i długości ponad 7 km, ciągnący się w głębokiej i malowniczej dolinie rzeki.
Okolice Bledzewa są bogate w liczne jeziora i duże obszary leśne. Część terenu gminy znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. Granice tego obszaru skupiają się wokół rzeki Obra, co przyczynia się do małej integracji człowieka w jej otoczenie, podnosząc jej niepowtarzalny klimat. Obrą i jej lewym dopływem, Jeziorną, prowadzą atrakcyjne szlaki kajakowe.

Wg danych GUS z końca czerwca 2014 roku, gminę Bledzew zamieszkiwało 4 537 osób. Wg danych Urzędu Gminy z końca 2007 roku miejscowość Bledzew liczyła 1 246 mieszkańców.

Pocztówka przedstawia bledzewski rynek z figurą św. Jana Nepomucena i kościołem w tle, rzekę Obrę, elektrownię wodną nad Zalewem Bledzewskim oraz Zalew Bledzewski. 
Brak informacji o wydawcy i autorach zdjęć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz