24 stycznia 2015

Nieborów - Pałac Radziwiłłów

Nieborów to wieś położona w powiecie łowickim, w województwie łódzkim, siedziba gminy Nieborów. Leży w dolinie rzeki Bzury, wśród charakterystycznego dla tej części Mazowsza krajobrazu nizinnego. 
 Nazwa Nieborów pojawia się w źródłach historycznych po raz pierwszy w dokumentach kościelnych XIV wieku. 
Na początku XVI wieku wzniesiono w Nieborowie gotycko-renesansowy dwór, który przetrwał do końca wieku XVII. Dobra nieborowskie stanowiły wówczas własność rodu Nieborowskich herbu Prawda. 
W 1694 roku dobra Nieborowskich kupił Prymas Polski kardynał Michał Stefan Radziejowski, który wzniósł barokowy pałac zaprojektowany przez Tylmana z Gameren. W 1774 roku Nieborów objął wojewoda wieleński Michał Hieronim Radziwiłł, który wyposażył pałac w stylowe meble, tkaniny, obrazy i rzeźby oraz przedmioty rzemiosła artystycznego. Założył także bogatą w zbiory bibliotekę. Jego żona Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa założyła w tym czasie słynny ogród romantyczny w Arkadii. Stał się on miejscem spotkań twórców epoki Oświecenia. 
Dobra nieborowskie pozostały w rękach Radziwiłłów do lutego 1945 roku, następnie zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie i Arkadii został oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. 

Wg danych GUS z końca czerwca 2014 roku, gminę Nieborów zamieszkiwało 9 407 osób. Blisko tysiąc osób to mieszkańcy wioski Nieborów. 

Pocztówka została wydana przez firmę Moniatowicz Foto Studio w 2001 roku. Zdjęcia przedstawiające Pałac Radziwiłłów w Nieborowie wykonał Janusz Moniatowicz.

2 komentarze:

  1. Ładna pocztówka :)

    http://swiatpocztoweklenki.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Widzę, że nie masz na blogu pocztówki z Łodzi. Mieszkam w tym mieście, więc gdybyś chciał pocztówkę, to odezwij się do mnie: 91kingway@gmail.com :)

    OdpowiedzUsuń