25 stycznia 2015

Krasiczyn - Zespół pałacowo-parkowy

Krasiczyn to wieś gminna, kiedyś miasteczko,  w powiecie przemyskim, w województwie podkarpackim, u podnóża Pogórza Przemyskiego. To także dawna rezydencja magnaterii polskiej.
Najokazalszym i najciekawszym obiektem na terenie gminy Krasiczyn jest Zespół pałacowo–parkowy. Znany on jest przez turystów krajowych, jak również zagranicznych. Krasiczyn, wspaniały zamek, swoją nazwę, powstanie i podniesienie do rangi miasteczka zawdzięcza w głównej mierze Marcinowi, potomkowi Jakuba z Siecina. Istniejący do dziś czworokątny zamek i niewielkie miasteczko przez długie lata funkcjonowały jak dwa sprzężone ze sobą organizmy. Zamek i historyczne miasteczko leżały na wspólnej osi, wyznaczonej układem głównych bram zamkowych. 
Charakterystyczne dla zamku są 4 odmienne wieże narożne: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Miały one odzwierciedlać wieczny porządek oraz role Kościoła, króla, papieża i szlachty. 
Krasiczyński zamek powstał na przełomie XVI i XVII wieku. W roku 1726 Krasiczyn został najechany przez wojska rosyjskie i Kozaków, w związku czym zamek został poważnie zniszczony. W 1852 roku doszło do pożaru budowli. Od lat 70. XX wieku zamek był stopniowo odbudowywany. Obecnie w zespole zamkowo-parkowym znajduje się hotel i restauracja. Niektóre części zamku są udostępnione do zwiedzania w grupach z przewodnikiem. 

Wg danych Urzędu Gminy z końca 2014 roku, gminę zamieszkiwało 5 001 osób stale zameldowanych. Najludniejsza wioska w gminie, Prałkowce, miała 887 mieszkańców. Krasiczyn liczył 609 osób. 

Pocztówka przedstawia Zespół Zamkowo-Pałacowy. Została wydana przez Emi Studio z Przemyśla. Fot. archiwum Agencji Rozwoju Przemysłu Oddział w Krasiczynie.

Pocztówka została wygrana w konkursie łapania licznika na Edi postcrossing blog.

4 komentarze:

 1. Bardzo ładna pocztówka, ciekawe miejsce do zwiedzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cuieszę sie, że pocztówka dotarła :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Całkiem niedaleko mnie, a jeszcze nigdy tam nie byłem. Pamiętam, że raz moja klasa jechała tam na wycieczkę, ale ja miałem inne plany w tym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesujące są kartki z tym miejscem, bo zawsze prezentują jakieś ciekawe ujęcie :)

  OdpowiedzUsuń