07 stycznia 2015

Raciąż

Raciąż jest niewielkim miasteczkiem położonym w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim. 
Miasto należy do najstarszych na Mazowszu. W tym miejscu istniało już grodzisko na początku X wieku, a od XI wieku gród królewski i siedziba kasztelana. W roku 1425 Raciąż uzyskał prawa miejskie. W roku 1512 król Zygmunt II August przekazał miasto biskupom płockim. Po rozbiorach miasto trafiło do zaboru pruskiego, potem do Księstwa Warszawskiego, następnie do Królestwa Polskiego. Za udział w Powstaniu Styczniowym miasto straciło prawa miejskie, które zostały przywrócone dopiero w 1922 roku. Po II wojnie światowej miasto rozwijało się dość powolnie, głównie dzięki rolnictwu oraz szkolnictwu. 
Obecnie w mieście znajduje się kilka zabytków. Należą do nich: kościół neogotycki z 1886 roku, plebania z lat 20. XX wieku, synagoga, domy przy ulicach Kilińskiego i Warszawskiej, park miejski z początku XX wieku, cmentarz parafialny z XIX wieku, cmentarz żydowski z XIX wieku oraz grodzisko wczesnośredniowieczne z XII wieku. 

Wg danych GUS z końca czerwca 2014 roku, Raciąż zamieszkiwało 8 671 osób. 

Pocztówka została wydana przez Wydawnictwo Modelex. Autorami zdjęć są Hanna Biesiekierska i Jacek Maria Jeliński.
Widokówka przedstawia: panoramę miasta, kościół Wniebowzięcia NMP, fontannę w parku miejskim oraz Miejskie Centrum Kultury.

1 komentarz:

  1. Ciekawa historia tak małego miasteczka. Lubię takie pocztówki z herbem.    OdpowiedzUsuń