18 stycznia 2015

Gmina Turawa

Gmina Turawa położona jest w centralnej części województwa opolskiego, na północny-wschód od miasta Opole. Jest jedną z 13 gmin powiatu opolskiego. 
Południowo-zachodni kraniec gminy Turawa leży w dolinie Odry, jednak w swej większej części rozciąga się na równinie opolskiej. Przepływa przez nią Mała Panew, prawy dopływ Odry, rzeźbiąc dolinę, która nadaje obszarowi dość charakterystyczny układ. 
 Ponad połowę powierzchni gminy zajmują lasy należące do kompleksu lasów stobrawsko-turawskich. Najbardziej jest jednak znana ze znajdujących się na jej terenie zbiorników wodnych - jezior: Dużego, Średniego, Małego oraz Srebrnego. Aż 12% powierzchni gminy zajmują wody. To wszystko sprawia, że od dawna jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku szczególnie dla mieszkańców Opolszczyzny. Najbardziej atrakcyjnie turystyczne jest Jezioro Duże.
Turawa jest jedną z najbardziej popularnych i atrakcyjnych gmin na Opolszczyźnie pod względem rekreacyjno-wypoczynkowym.

Wg danych GUS z końca czerwca 2014 roku, gminę Turawa zamieszkiwało 9 690 osób.

Pocztówka została wydana przez Związek Gmin Dolna Mała Panew.
Poszczególne zdjęcia przedstawiają: Jezioro Średnie, Jezioro Duże, Jezioro Srebrne, drewniany kościół św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach z 1711 roku,  drewniany kościół Św. Piotra i Pawła w Zakrzowie Turawskim z 1759 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz