13 maja 2014

Gmina Bodzentyn

Miasto i gmina Bodzentyn leży w północnej części województwa świętokrzyskiego i w północno-wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. 
Obszar gminy obejmuje fragment centralnej części Gór Świętokrzyskich z częścią Pasma Łysogór i najwyższym wzniesieniem całego obszaru - Łysicą (612 m n.p.m.). Gmina położona jest w rozległej Dolinie Bodzentyńskiej na malowniczo ukształtowanych północnych stokach zachodniej części Pasma Łysogór oraz Pasma Klonowskiego, a także na południowych stokach Wzgórz Michniowsko-Sieradowickich. 
73 kilometry kwadratowe terenu gminy zajmują lasy należące do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na terenie gminy leży także część Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, gdzie są dwa kolejne rezerwaty przyrody: Kamień Michniowski i Wykus

Wg danych GUS na koniec czerwca 2013 roku, miasto zamieszkiwało 2 270 osób, natomiast gmina Bodzentyn liczyła 11 739 mieszkańców. 

Pocztówka została wydana przez LGD Wokół Łysej Góry, która ma siedzibę w Bodzentynie. Na zdjęciach zaprezentowano: zachód słońca w gminie Bodzentyn, ruiny zamku biskupów krakowskich w Bodzentynie, gołoborze i jesienny pejzaż.