14 maja 2014

Miasto i gmina Wyrzysk

Miasto i gmina Wyrzysk położone są na północnych krańcach województwa wielkopolskiego w powiecie pilskim, tuż przy granicy z województwem kujawsko-pomorskim. 
Południową granicę gminy Wyrzysk wytycza rzeka Noteć, do której wpada Łobżonka przebijająca się przez górujące nad rozległą doliną Noteci malownicze wzgórza morenowe. Jedno z nich, Dębowa Góra, sięga 192 metrów nad poziomem morza i jest najwyższym wzniesieniem krainy historycznej zwanej Krajną. Ponad 60% powierzchni gminy zajmuje strefa krajobrazu chronionego. 
Gmina Wyrzysk jest jednostką samorządu terytorialnego składającą się aż z 30 miejscowości: miasta Wyrzysk, 10 osad i 19 wiosek. Na terenach wiejskich utworzonych zostało 18 sołectw. 

Wg danych GUS na koniec czerwca 2013 roku, miasto zamieszkiwało 5 212 osób, natomiast gmina Wyrzysk liczyła 14 215 mieszkańców. 

 Pocztówka została wydana przez Gminę Wyrzysk. Fotografie wykonał Albert Nowak.

Na zdjęciach przedstawione zostały: Gimnazjum w Osieku nad Notecią, Urząd Miejski w Wyrzysku, Plac Wojska Polskiego w Wyrzysku, staw miejski w Wyrzysku, kościół świętego Marcina Biskupa w Wyrzysku, kościół świętej Jadwigi we wsi Glesno, Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz