11 maja 2014

Nowe

Nowe to niewielkie miasteczko gminne w powiecie świeckim, w województwie kujawsko-pomorskim, położone na wysokim brzegu Wisły, na granicy Pojezierza Starogardzkiego i Borów Tucholskich. Pod względem etniczno-kulturowym należy ono do Kociewia. 
Nazwa miasta wywodzi się ze średniowiecza, kiedy to zwało się po łacinie Novo Castro, czyli Nowy Gród, przypuszczalnie w opozycji do pobliskiego Starogardu lub jako wyraz założenia nowego grodu w miejsce wcześniejszego. 
Na terenie miasta i gminy Nowe spotkamy kilkanaście zabytków, spośród których możemy wymienić m. in.: kościoły, cmentarze, Stare Miasto w Nowem, mury obronne i zamek krzyżacki w Nowem, zespół dworski w Kończycach, wiatrak typu holenderskiego w Nowem. 
Dla miłośników wędrówek i rowerzystów polecić można liczne szlaki pieszo-rowerowo-motorowe, które zostały wytyczone w mieście i okolicach. Należą do nich: 
  • szlak bursztynowy nadwiślański, 
  • szlak tradycji kopernikowskiej, 
  • szlak jezior kociewskich, 
  • trakt napoleoński, 
  • szlak rowerowy po Dolinie Dolnej Wisły. 
Wg danych GUS na koniec czerwca 2013 roku, miasto zamieszkiwało 6 201 osób, natomiast gmina Nowe liczyła 10 719 mieszkańców.

Pocztówka przedstawia wiatrak w Nowem. Zdjęcie wykonał Robert Gonia. 

Przedstawiony na widokówce wiatrak jest okrągły, ceglany. Wedle ustaleń konserwatorskich powstał on, jako młyn, w końcu XIX wieku. Po wojnie nie był użytkowany, a około 1969 roku ogień powstały od uderzenia pioruna strawił drewniane zadaszenie, oszczędzając jednak części metalowe mechanizmu. Odrestaurowano go w latach 80. XX wieku, a następnie przeznaczono na lokal gastronomiczny.