26 stycznia 2014

Gorzów Śląski

Miasto i Gmina Gorzów Śląski położona jest w północno-wschodniej części województwa opolskiego, w powiecie oleskim, nad rzeką Prosną. Duże kompleksy leśne dużych kompleksów leśnych, które otaczają większość miejscowości, tworząc malowniczy krajobraz i zapewniając właściwe warunki zdrowotne.Z dostępnych dokumentów wynika, iż Gorzów Śląski występuje jako miasto już w 1294 roku.W plebiscycie górnośląskim, w1921 roku, mieszkańcy opowiedzieli się za pozostaniem miasta w granicach Niemiec. W 1945 roku miasto zostało wcielone do Polski.
Ciekawostka:  Bardzo nietypową płaskorzeźbę można podziwiać na ścianie zabytkowej kamieniczki gorzowskiego rynku. Przedstawia ona świniopasa z fujarką i dorodną świnką. ów świniopas to postać autentyczna, co więcej - symbolizująca pociąg do wiedzy. Płaskorzeźba została stworzona w roku 1941. 

 Wg danych GUS na koniec czerwca 2013 roku, miasto zamieszkiwało 2 532 osoby, natomiast całą gminę - 7 295 osób.

Pocztówka wydana została przez Agencję Reklamową SPOKO w 2006 roku.

Na widokówce przedstawiono: plebanię gorzowską, Młodzieżową Orkiestrę Dętą w amfiteatrze, kościół Świętej Trójcy i panoramę zachodniej części Gorzowa Śląskiego. Dodatkiem jest słynna, gorzowska postać - świniopas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz