19 stycznia 2014

Szczecin

Szczecin to miasto na prawach powiatu i stolica województwa zachodniopomorskiego. Położone jest nad Odrą i jeziorem Dąbie. Z racji nadgranicznego położenia i bliskości Morza Bałtyckiego, dostępnego przez żeglowną Odrę oraz Zalew Szczeciński, Szczecin stał się ośrodkiem gospodarczym regionu. Znajduje się tu port morski, stocznie remontowe, jachtowe oraz żeglugi morskiej. Miasto jest ośrodkiem turystycznym z dużą liczbą zabytków. Prawa miejskie od 3 kwietnia 1243.

Wg danych Urzędu Miasta (BIP) z 19 stycznia 2014, miasto miało 388 276 mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy.

Pocztówka wydana została w latach 90. XX wieku przez Agencję Reklamowo-Wydawniczą Gdańsk. Fotografie wykonali: M. Czasnojć, J. Undro, D. R. Janowski i J. Stangret.

Na pocztówce znajduje się 12 widoków Szczecina. Zdjęcia przedstawiają m.in.: bazylikę archikatedralną świętego Jakuba (3), Ratusz Staromiejski - obecnie Muzeum Historii Szczecina (4), Fontannę Orła Białego (5), Hotel Radisson (6), Zamek Książąt Pomorskich (8 i 9), Muzeum Narodowe (10).