22 lutego 2014

Gmina Bogdaniec

Gmina Bogdaniec jest gminą wiejską w województwie lubuskim, w powiecie gorzowskim. Graniczy z Gorzowem Wielkopolskim. Gmina leży na szlaku drogowym Berlin - Kaliningrad. W jej skład wchodzi 21 sołectw. 
Na terenie gminy Bogdaniec znajdują się trzy rezerwaty przyrody (Dębowa Góra, Bogdaniec III, Bogdanieckie cisy), dwa EKO Szlaki Nordic Walking (Szlak Niebieski: Szlak Doliny Trzech Młynów, Szlak Czerwony: Dziesiątka Bogdaniecka), a także szlaki piesze i rowerowe. Atrakcją dla dzieci i młodzieży jest przyszkolny skatepark w Bogdańcu. 
W gminie Bogdaniec znajdują się liczne zabytki. Na szczególną uwagę zasługuje dwa z nich. 
W Bogdańcu znajduje się Muzeum Budownictwa i Techniki Wiejskiej, obecnie siedziba Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. Zagroda młyńska mieści się w zabytkowym młynie z 1826 roku wzniesionym w konstrukcji szkieletowej. Wnętrza muzeum mieszczą rekonstrukcję mieszkania młynarza, narzędzia i maszyny związane z produkcją chleba i mąki. Ciekawa jest również kolekcja młynków. W położonych nieopodal budynkach gospodarczych obejrzeć można kuźnię oraz kolekcję wozów,bryczek i sań. 
W Chwałowicach znajduje się kościół o konstrukcji ryglowej (szkieletowej), który powstał w 1790 roku. Z empor obiegających kościół z trzech stron, zachowała się tylko jedna. Wewnątrz można zobaczyć późnobarokowy ołtarz z końca XVIII wieku. 

Wg danych GUS na koniec czerwca 2013 roku, gminę Bogdaniec zamieszkiwało 7 131 osób.

Na pocztówce przedstawione zostały: panorama wioski Łupowo z lotu ptaka, Muzeum Budownictwa i Techniki Wiejskiej w Bogdańcu, obchody Święta Chleba w Bogdańcu, kościół w Chwałowicach.