16 lutego 2014

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba jest miastem położonym w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim. Założona została w 1366 roku, natomiast prawa miejskie otrzymała 31 grudnia 1959 roku. 
Szklarska Poręba w Jakuszycach (najwyżej położonej części miasta) posiada najlepsze w Europie Środkowej trasy narciarstwa biegowego i śladowego. W sumie jest ich ponad 150 km. Góry Izerskie, na terenie których zlokalizowane są trasy biegowe, można śmiało nazwać Polską Alaską, albo Polską Skandynawią. Tutaj w pierwszy weekend marca rozgrywana jest największa masowa narciarska impreza w Polsce – Bieg Piastów zaliczany do rodziny Euroloppet i Worldloppet. 17-19 lutego 2012 roku na Polanie Jakuszyckiej zostały rozegrane zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym, natomiast 3 sierpnia 2013 roku - Mistrzostwa Świata w Długodystansowych Biegach Górskich 2013. 
Ciekawostka: Od nart i obecności dziennikarzy Trójki na nartostradach Ski Areny Szrenica rozpoczęła się współpraca miasta z radiem. Radiowi goście docenili niezaprzeczalne walory Szklarskiej Poręby, jako ośrodka sportów zimowych i jesienią 1998 roku zapadła decyzja - Szklarska Poręba będzie Zimową Stolicą Trójki

Wg danych GUS na koniec czerwca 2013 roku, miasto zamieszkiwało 6 865 osób. 

Pocztówka została wydana przez Informację Turystyczną we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie. 

Na zdjęciach przedstawiono zimową scenerię Szklarskiej Poręby oraz trasy narciarskie.