02 marca 2014

Czerwińsk nad Wisłą

Czerwińsk nad Wisłą jest wioską położoną w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim. Miejscowość jest siedzibą gminy. Znajduje się tutaj niewielka przystań żeglugi śródlądowej na Wiśle. 
Najstarsze wzmianki o wiosce pochodzą z 1065 roku. W XIV wieku osada Czerwińsk była podzielona na dwie części: biskupią i klasztorną. Część biskupia otrzymała prawa miejskie w 1373 roku, zaś część klasztorna w 1582 roku. Rozdzielenie to, jak i prawa miejskie, było tylko rzeczą formalną - w praktyce podział nie istniał. W 1815 roku Czerwińsk znalazł się w granicach Kongresówki, a w 1870 roku formalnie odebrano mu prawa miejskie. 
Ciekawostka: Czerwińsk nad Wisłą został wypromowany m.in. dzięki mediom. Kręcono tam 2 odcinki serialu Kryminalni oraz film Bracia. W scenerii Czerwińska powstały zdjęcia do filmów: Cwał, Rozdroże Cafe, Szamanka i serialu Glina2. Nakręcono także dwa filmy: Weselna Polka-Hochzeitspolka i Być jak Kazimierz Deyna

Wg danych GUS na koniec czerwca 2013 roku, gminę Czerwińsk nad Wisłą zamieszkiwało 7 897 osób. 

Pocztówka została wydana przez Towarzystwo Salezjańskie w Czerwińsku nad Wisłą. Fotografie wykonali: ks. Andrzej Kulesza i ks. Jerzy Gabrych.

Na zdjęciach przedstawiono: widok od strony Wisły oraz miejsca związane z klasztorem czerwińskim - barokowe stalle z XVII wieku z konfesjonałem i boczny ołtarz poświęcony świętemu Janowi Bosko, rzeźbę Chrystusa dźwigającego krzyż postawioną w 1910 roku, klasztorny dziedziniec, drzwi z romańskimi okuciami z XII wieku.