30 marca 2014

Puławy - miasto powiatowe

W ramach reformy administracyjnej, w 1999 roku odtworzony został powiat puławski z siedzibą w Puławach. W jego skład weszły: gmina miejska Puławy, 2 gminy miejsko-wiejskie (Kazimierz Dolny, Nałęczówe) i 8 gmin wiejskich (Baranów, Janowiec, Końskowola, Kurów, Markuszów, Puławy, Wąwolnica, Żyrzyn). 
Ziemia Puławska to jeden z najciekawszych regionów Polski. Łączy ona w sobie niepowtarzalne walory krajoznawczo-przyrodnicze i bogatą historię z nowoczesnością. Powiat puławski to nie tylko trójkąt turystyczny „Puławy-Kazimierz-Nałęczów”, ale także Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. oraz 5 instytutów naukowych. To także znaczące miejsce na kulturalnej mapie Polski. 
Siedziba Starostwa Powiatowego w Puławach mieści się w zabytkowym budynku dawnej bursy. Został on wybudowany przez Rosjan w 1906 roku

Wg danych GUS na koniec czerwca 2013 roku, powiat puławski zamieszkiwało 49 219 osób.

Pocztówka wydana została przez Urząd Miasta Puławy. Grafikę wykonał Etienne Grzesiak (Honorowy Obywatel Miasta Puławy, mieszkaniec Douai - miasta partnerskiego we Francji). Przedstawia ona budynek Starostwa Powiatowego w Puławach.