11 marca 2014

Sułoszowa

Sułoszowa jest malowniczą wsią położoną w górnym odcinku Doliny Prądnika i na wierzchowinie jurajskiej, w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. 
Sułoszowa jest siedzibą gminy, w skład której wchodzą trzy miejscowości: Wola Kalinowska, Wielmoża i Sułoszowa. Cała gmina leży w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego, a część wschodnia gminy stanowi integralną część tego jednego z najpiękniejszych polskich parków narodowych. 
Do najcenniejszych atrakcji turystycznych w Sułoszowej należą: kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz zamek i Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale (nazwa części Sułoszowej). 
Eklektyczny kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa powstał w latach 1933–1939, a konsekrowany został 17 listopada 1941 przez biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Zbudowany został z kamienia i cegły. Po bokach świątyni znajdują się dwie kaplice nakryte kopułami z latarniami. 
Zamek w Pieskowej Skale (początkowo zamek królewski, później prywatny) jest jednym z najcenniejszych renesansowych zabytków polskiej architektury, położony na skalistym cyplu skalnym nad doliną Prądnika, na Szlaku Orlich Gniazd. W 1718 roku zamek spłonął, odbudował go około 1780 roku ówczesny właściciel Hieronim Wielopolski. Zamek wielokrotnie zmieniał swój wygląd. Po wojnie całkowicie go odrestaurowano i przywrócono kształt z okresu największej świetności z XVII wieku. Położenie na wysuniętej skale (z trzech stron otoczony jest przepaściami) świadczy o wybitnie obronnym charakterze. Nieopodal zamku stoi słynna Maczuga Herkulesa. 
Maczuga Herkulesa jest maczugą skalną zbudowaną z twardych wapieni skalistych. Stoi na najniższej skalnej terasie zwanej Fortepianem o wysokości 8-12 metrów. Wysokość samej maczugi wynosi około 25 metrów. Stanowi ona bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny Prądnika. Powstała w wyniku krasowej działalności wód i różnej odporności na wietrzenie wapieni. Pierwszy raz została zdobyta przez Leona Witka z Katowic w 1933 roku. Na jej szczycie znajduje się mały żelazny krzyż upamiętniający to wydarzenie. Później zdobyta została jeszcze w 1935 i 1936 roku. 

Wg danych GUS na koniec czerwca 2013 roku, gminę Sułoszowa zamieszkiwało 5 816 osób. Wioskę Sułoszowa na koniec 2006 roku zamieszkiwało 3 675 osób (UG). 

Pocztówka została wydana przez Wydawnictwo Dikappa staraniem władz gminy Sułoszowa i Związku Gmin Jurajskich. Fotografie wykonali: D. Kmiotek, M. Habinka, K. Filarski.

Na zdjęciach przedstawione zostały: kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, zamek i Maczuga Herkulesa w Sułoszowej.